A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R Ř S Š T Ť U Ú V W Z Ž

UGWITZ Antonín - historik
* 14. 6. 1854 Prostějov
+ 9. 2. 1907 Praha
Pocházel z rodiny českého učitele, sám byl také učitelem a pro své vyhraněné české národní povědomí měl celý život problémy. Sepsal Paměti městečka Chropyně, Místopis a dějiny města Valašských Klobouk, Příběhy Moravského Krumlova a Z minulosti Tovačova a jeho okolí.

UHEREK Richard - malíř
* 27. 4. 1900 Holešov
+ 31. 3. 1974 Veselíčko u Přerova
Absolvoval AVU Praha u prof. Nejedlého. Zabýval se krajinnou malbou Přerovska, Velkých Karlovic a ciziny, zejména Jadranu a historických center měst. Příležitostně maloval také květinová zátiší a portréty. Bratr Rudolfa Uherka.

UHEREK Rudolf - malíř a restaurátor
* 20. 10. 1895 Lipník nad Bečvou
+ 18. 9. 1964 Hulín
Bratr Richarda Uherka, v jehož tvorbě do roku 1938 převažuje krajinářství, zejména akvarely. Potom se věnoval i figurální kompozici, malbě církevní, nástěnné a restaurování starých obrazů.

UHERKOVÁ - NYKLOVÁ Jiřina - dirigentka
* 17. 2. 1930 Ostrava - Vítkovice
+ 29. 11. 1989 Liberec
Mládí prožila na Hukvaldech, absolvovala gymnázium v Příboře a PedF univerzity v Brně. Potom působila jako učitelka v Liberci, kde vedla úspěšné dětské sbory Radost a Severáček.

UHLÁŘ Břetislav - novinář a publicista
* 10. 7. 1954 Ostrava
Studoval PedF v Ostravě a postgraduální studium umělecké kritiky na DAMU v Praze. Je novinářem ostravských periodik a spolupracuje s televizí, rozhlasem a časopisy. V bohaté publicistické tvorbě věnoval trvale pozornost osobnostem a dílu K. Hofmana, I. Hartingera, J. Šulákové, J. Hrnčárka, M. Parmové - Knězkové a dalších. Získal cenu v novinářské soutěži Crystal za scénář TV filmu Poselství zvonu o halenkovském zvonaři Tkadlecovi.

UHLÍŘ Jan - hudební skladatel
* 2. 12. 1881 Ivanovice na Hané
+ 21. 2. 1963 Frenštát pod Radhoštěm
Po studiu na brněnské reálce pracoval na poštách. V letech 1928-38 působil v Kopřivnici, kde ustavil pěvecké sdružení, orchestr a komponoval. V roce 1939 byl penzionován a žil ve Frenštátě, kde jeho sbor a orchestr byly základem Pěveckého sdružení Radhošť. Složil zde kantátu Srdce v podzimu, suitu Frenštátské Horečky a další skladby, napsal také hudbu k Malíkově operetě Námořník Teddy, uvedené v Ostravě pod názvem Ostrov lásky.

UHLÍŘOVÁ Jarmila Anna - pedagog
* 25. 2. 1902 Ivanovice na Hané
+ 4. 12. 1988 New York (USA)
Studovala na učitelském ústavu v Kroměříži a potom ještě v Brně a Ostravě. V roce 1946 byla jako první žena u más od roku 1918 zvolena poslankyní NS. Po Únoru 1948 odešla do exilu a žila v Londýně a v New Yorku, kde učila 15 let na české škole.

UHLÍŘOVÁ Veronika - průmyslová výtvarnice
* 16. 8. 1977 Uherské Hradiště
Studovala modelářství a návrhářství obuvi a módních doplňků na SUPŠ Uherské Hradiště.

UHROVÁ - LICHOVNÍKOVÁ Jarmila - grafička
* 15. 5. 1945 Tichá u Frenštátu
Studovala propagační grafiku a výtvarnictví na SUPŠ v Uherském Hradišti a pedagogické minimum na PedF Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovala jako reklamní a propagační výtavrnicea později jako učitelka ZUŠ v Kroměříži. Vystavovala kolektivně.

UIBERLAYOVÁ Blažena - malířka
* 2. 6. 1951
Vystudovala AVU Praha u prof. Fišárka a od roku 1986 učí na SUPŠ v Uherském Hradišti. Malovala v duchu realisticko expresivním, ale po návratu do rodného kraje se přiklonila k barevně expresivní abstrakci.

ULČÁK Ladislav - historik a spisovatel
* 12. 7. 1904 Kozlovice
Absolvoval gymnázium ve Frýdku - Místku a FF UK v Praze. V letech 1949-70 působil v knižní redakci historie v nakladatelství ČSAV v Praze. Je autorem knihy o Ondřejníku, Hukvaldech a Štramberku Valašské báje, sbírky básní Harfa ve větru a studií Valašská daň na hukvaldském panství před 30letou válkou, Zakládací listina Kozlovic, Hospodářské a sociální poměry na hukvaldském panství, Z dějin obce Kozlovice na Ostravsku a Sedm století zemědělských Kozlovic na Ostravsku. Napsal i řadu beletristických příspěvků, zejména do Lidových novin a do rozhlasu. Psal i pod pseudonymem Martin Vrch.

ULIČNÝ Miloslav - básník
* 18. 7. 1942 Pravčice
Pracoval v Čs. rozhlase, v propagaci Díla a Orientálním ústavu ČSAV. Od roku 1993 je odborným asistentem Ústavu translatologie FF UK Praha. Překládá literaturu a filmové dialogy z italštiny a španělštiny (asi 300 filmů) a píše poezii (První brázda, Druhý pokus, Třetí možnost, Nervy v kýblu, Čtvrtá třetina, Nultá série a Achillova pata.

ULIČNÝ Oldřich - lingvista
* 29. 9. 1936 Pravčice
Učil na gymnáziu v Moravské Třebové a pak na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, odkud byl donucen k odchodu. V roce 1990 byl jmenován profesorem a vedoucím katedry českého jazyka na FF UK v Praze, od roku 1991 také učil na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové. Věnoval se lingvistické bohemistice, slavistice a obecné jazykovědě a překládal beletrii, divadelní a rozhlasové hry ze slovanských jazyků. V době působení v Hradci byl sbormistrem a členem cimbálovky ZVÚ. Přispíval do novin a časopisů Český jazyk a literatura, Čtenář, Čeština doma a ve světě, Katolický týdeník, Mosty, Naše řeč a Slovo a slovesnost.

ULIČNÝ Petr - fotbalový trenér
* 11. 2. 1950 Kroměříž
Hrál za Hanáckou Slávii Kroměříž, Spartu Praha, Škodu Plzeň a Sigmu Olomouc, a po asistentských funkcích v Dukle Hranice na Moravě a US Uničov byl trenérem v Sigmě Olomouc, Baníku Havířov, Svitu Zlín, Boby Brno, Baníku Ostrava, Viktorii Plzeň, Viktorii Žižkov, SFC Opava, SK Hradec Králové a opět Sigmě Olomouc, od roku 2006 je trenérem FC Tescoma Zlín.

ULLRICH Herbert - fotograf
* 13. 2. 1940 Vsetín
Absolvoval Odbornou fotografickou školu v Prostějově a fotografování se stalo jeho povoláním. Fotografuje valašskou krajinu a město Valašské Meziříčí, v němž žije.

ULLRICH Josef - vlastivědný pracovník
* 22. 8. 1866 Nový Jičín
+ 20. 10. 1939 Vítkov
Byl učitelem na Novojicku. Sebral lidové pověsti a vydal je pod názvy Volkssagen aus dem Kuhländchen a Volkssagen aus dem Gesenke.

ULLRICHOVÁ Jana - malířka
* 18. 1. 1938 Hutisko - Solanec
Vystudovala Vyšší pedagogickou školu - katedru výtvarné výchovy v Brně u prof. Laciny a učí na Základní umělecké škole ve Valašském Meziříčí, které se stalo námětem řady jejích obrazů. V současné době se věnuje volné malířské tvorbě. Držitelka ceny města Valašské Meziříčí 2011.

ULRICHOVÁ Gabriela - průmyslová výtvarnice
* 30. 5. 1983 Zlín
Studovala tvorbu hraček a dekorativních předmětů na SUPŠ Uherské Hradiště.

ULRYCHOVÁ Petra - průmyslová výtvarnice
* 17. 7. 1981 Slavičín
Studovala tvorbu hraček a dekorativních předmětů na SUPŠ Uherské Hradiště.

UMLAUFOVÁ - PROISLOVÁ Irena - designérka
* 4. 9. 1954 Vsetín
Studovala modelářství a návrhářství obuvi a módních doplňků na SUPŠ Uherské Hradiště.

UNAR Oldřich - řezbář
* 14. 2. 1945 Opatovice u Hranic
Vystudoval Střední lesnickou technickou školu v Hranicích a jako lesák se také živil. Ale v roce 1976 viděl práce M. Žitníka a začal vyřezávat. V roce 1980 založil ve Valašských Kloboukách výtvarnou skupinu a v roce 1986 se stal členem skupiny Urgatina, s níž se zúčastnil řady výstav a akcí.

UNGER Rudolf - novinář
* 2. 5. 1933 Náchod
Absolvoval FF Univerzity Karlovy Praha a pracoval v redakci podnikového obdeníku Tep svobodné práce ve Zlíně (Gottwaldově), pak v krajské filiálce ČTK a v letech 1952-1958 v tiskové službě KNV Gottwaldov. Potom působil v Praze v ČTK a v deníku Večerní Praha. Po politických prověrkách v časopisu Horník energetik a v deníku Práce. V důchodovém věku žije v Praze, spolupracuje s odborovými časopisy a podílí se na zpracovávání historických příspěvků do odvětvových a odborových sborníků a souborných děl.

UPRKA František - sochař
* 24. 2. 1868 Kněždub
+ 8. 9. 1929 Tuchoměřice
První vzdělání dostal v odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, po kratší době přešel k sochařství v Praze, kde pracoval v dílnách J. Čapka, A. P. Wagnera a ve Schnirchově ateliéru. Vytvořil galerii slováckých typů, v nichž zobrazil život a zvyky svého rodného kraje, za války vymodeloval sérii dvanácti návrhů pro barevný porcelán a řadu pomníků a poprsí.

UPRKA Josef - sochař a medailér
* 29. 9. 1939 Hroznová Lhota
Syn Františka Uprky. Studoval výtvarné zpracování keramiky na SUPŠ Uherské Hradiště a užité sochařství u prof. Kavana a Malejovského na VŠUP Praha. Učil na SUPŠ Opava. Ve své tvorbě tvoří figurativní i nefigurativní plastiky, sochařské portréty i reliéfy, medaile, portrétní medailony i pamětní mince.

UPRKA Joža - malíř
* 25. 10. 1861 Kněždub
+ 12. 1. 1940 Hroznová Lhota
Studoval AVU Praha a AVU Mnichov (Německo), působil na Horňácku a je proslulý svými obrazy s folklorními motivy . Často pobýval v Uherském Hradišti, kde vyzdobil zasedací síň radnice a po požáru opravil malby v klášteře, svými obrazy také zpopularizoval Vlčnovskou jízdu králů. V roce 1902 za ním přijel na Slovácko i francouzský sochař Rodin.

URBACHOVÁ Eva - etnografka
* 2. 9. 1924 Brno
Významná muzejní pracovnice, která během svého působení ve vsetínském muzeu shromáždila a odborně zpracovala cenné fondy národopisných sbírek. V přínosné publikační a prezentační činnosti zdokumentovala především lidovou výrobu na Vsetínsku. Je autorkou prací Lidový kroj na Vsetíně, 50 let od založení muzea ve Vsetíně a Křiváčkářství na Valašsku (s J. Országem - Vraneckým). Žije ve Vsetíně.

URBAN Cyril - malíř a grafik
* 7. 11. 1930 Jakubovice
Chlapecká léta prožil ve Valašském Meziříčí, kde se vyučil malířem keramiky a porcelánu, potom absolvoval Školu umění ve Zlíně u prof. J. Kousala a V. Ringese. Od samého počátku vývoje jeho díla se kříží elementy komplexní malby, grafiky a kresby: dává vzniknout syntéze, která je ve vysoce kultivované slohové čistotě a kráse. Vystavuje samostatně i kolektivně a je zastoupen v řadě galerií. Je členem Sdružení českých grafiků František Kupka a Unie výtvarných umělců České republiky. Ilustruje knihy. V roce 1998 mu byla udělena cena Masarykovy akademie umění a v roce 2000 1. cena Evropského trienále netradiční a avantgardní grafiky v Praze. Byl zakladatelem Bienále drobné grafiky Grafix Břeclav. V roce 2005 byla vydána poetická monografie Malířův zápas s andělem.

URBAN František - lékař
* 4. 3. 1910 Petřkovice
+ 25. 10. 2000 Praha
Absolvent valašskomeziříčského gymnázia a Lékařské fakulty UK v Praze. Od roku 1948 byl náčelníkem stomatologického oddělení ve vojenské nemocnici v Praze a od roku 1958 celé nemocnice. Přednášel na lékařské fakultě UK v Praze, byl členem její vědecké rady a rady ministerstva zdravotnictví. Je autorem učebnic stomatologie a řady publikací. Je čestným členem Čs. lékařské společnosti J. E. Purkyně, čestným členem Francouzské stomatologické společnosti a dlouholetým předsedou České stomatologické společnosti.

URBAN František - vlastivědný pracovník
* 20. 10. 1871 Nový Jičín
+ 16. 5. 1933 Starý Jičín
Působil jako učitel na Starojicku a psal vzpomínkové články do Kravařska.

URBAN Klement - geograf
* 12. 11. 1880 Všemina
+ 1. 3. 1973 Praha
Přednášel na MU V Brně, od roku 1910 psal stati o evropských zemích do Ilustrovaného zeměpisu všech dílů světa Františka Macháta. V roce 1924 byl povolán ministerstvem školství do Prahy, ale na Moravu se o prázdninách vracel. Od roku 1945 byl lektorem metodiky zeměpisu na Přírodovědecké fakultě MU v Brně a v letech 1947-9 na UK v Praze. Vydal Československo v obrazech, učebnice zeměpisu pro střední školy a řadu studií a článků.

URBANEC Jiří - literární historik
* 25. 5. 1932 Frýdek - Místek
Vysokoškolský učitel v Opavě, který se věnuje hlavně bezručovské problematice a krajové literatuře. Napsal studie o J. Kalusovi, F. Horečkovi, B. Četynovi, J. Strnadlovi a dalších autorech. Připravil výbor z korespondence J. Kalusa s Z. Wintrem, L. Janáčkem a B. Jaroňkem Adresát Josef Kalus.

URBÁNEK Ferko - dramatik
* 30. 7. 1859 Vsetín
+ 10. 12. 1934 Bratislava
Pocházel z rodiny vsetínského stavitele, který se usadil ve slovenských Dohňanech. Byl poštmistrem, hospodařil na otcově majetku, a když majetek shořel, byl úředníkem v Bratislavě. Napsal kolem 60 divadelních her, oblíbených mezi ochotníky - společenských a salónních frašek, folkloristických veseloher, vlasteneckých příběhů z venkova i křesťansko moralizátorských her pro děti. Prózou psal legendy, pověsti a venkovské příběhy. Jeho sebrané spisy obsahují 43 svazků, vydal i paměti Celý život vo službách slovenskej Thálie.

URBÁNEK Maxmilián - malíř
* 2. 11. 1921 Štýrský Hradec (Rakousko)
Studoval na ŠUŘ v Brně a ŠU Zlín - obor dekorační malba. Specializoval se na polygrafii.

URBÁNEK Michal - architekt
* 29. 9. 1849 Vsetín
+ 26. 3. 1923 Vsetín
Byl stavitelem ve Vsetíně. Pracoval u něho Dušan Jurkovič, s nímž pro Národopisnou výstavu českoslovanskou vybudoval valašskou osadu. Pobýval u něj také Mikoláš Aleš a nakreslil mu předlohu na sgrafito pro vsetínskou záložnu. Byl sokolským pracovníkem a aktivním účastníkem kulturního a společenského života na Vsetínsku.

URBÁNKOVÁ - ZUZAŇÁKOVÁ Dagmar - výtvarnice a scénografka
* 30. 12. 1972 Veselá u Valašského Meziříčí
V letech 1987-91 studovala SUPŠ v Uherském Hradišti, potom výtvarnou výchovu pro ZUŠ na PedF Univerzity Palackého v Olomouci a v letech 1992-8 ještě pražskou DAMU. Žije v Praze, navrhuje scény, maluje obrazy, vystavuje a píše povídky.

URBANOVÁ - DOSTÁLOVÁ Olga - designérka
* 19. 4. 1921 Kojetín
+ 1996 Břeclav
Vyučila se dámskou krejčovou, po studiích na SUPŠ ve Zlíně se stala designérkou a propagační výtvarnicí podniku Plastimat Břeclav.

URBANOVÁ Hana - architektka
* 28. 1. 1940 Zlín
Architektka a urbanistka, která od roku 1963 působí v Praze, kde má od roku 1991 vlastní projekční kancelář.

URBANOVÁ Svatava - teoretička kultury
* 12. 11. 1946 Frýdlant nad Ostravicí
Působí jako pedagožka, literární kritička a literární teoretička v Ostravě. Je vedoucí Katedry české literatury a literární vědy na FF Ostravské univerzity. Zaměřuje se dějiny české literatury 20. století a na literaturu pro mládež. S I. Málkovou vydala Literární slovník severní Moravy a Slezska (1945-2000).

URBÁŠEK Jan - režisér
* 21. 10. 1944 Jaroměř
+ 9. 8. 1991 Ostrava
Od roku 1966 pracoval v Čs. televizi v Ostravě a spolupracoval s krátkým filmem Zlín a Praha. V letech 1978-83 absolvoval pražskou FAMU. Podílel se na filmech s folklorní tématikou, realizoval přenosy z Rožnovských slavností atd.

URBÁŠEK Jaroslav - sportovní pracovník
* 25. 9. 1901 Brankovice
+ 6. 11. 1942 Vratislav
Lékař Zemské nemocnice v Uherském Hradišti a předseda místního veslařského klubu. V době 2. světové války byl jako člen Obrany národa zatčen a popraven.

URBÁŠKOVÁ Naděžda - kulturní pracovnice
* 15. 1. 1938 Loučka u Nového Jičína
Studovala Vysokou školu pedagogickou v Praze. Byla zpěvačkou Českého pěveckého sboru při České filharmonii Praha, od roku 1974 scenáristkou a dramaturgyní ČST Ostrava. Zpívala s cimbálovou muzikou Technik a natočila řadu písní. Jako dramaturgyně realizovala cykly Vonička z domova, Zpívánky, Písně domova, Putování Moravou a Slezskem atd. a řadu animovaných děl s folklorní tématikou.

URUBA Jan - malíř
* 26. 11. 1902 Rusava
+ 14. 3. 1982 Praha
Absolvoval Odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a VŠUP v Praze. Pracoval v Bystřici pod Hostýnem a v Praze. Ilustroval (Podivuhodná dobrodružství námořníka Sindibáda).

URUBA Petr - účastník odboje
* 15. 12. 1915 Rusava
+ 1. 3. 2009 Praha
Pilot 311 československé bombardovací perutě, který byl únoru 1941 sestřelen a do dubna 1945 vězněn.

USTINOV Peter - herec
* 16. 4. 1921 Londýn (Velká Británie)
+ 28. 3. 2004 Genolier (Švýcarsko)
V roce 2003 převzal na festivalu dětského filmu ve Zlíně Cenu Niké.

UŠIAKOVÁ Marie - malířka
* 6. 10. 1981 Uherské Hradiště
Studovala užitou a dekorativní malbu v architektuře a propagaci na SUPŠ Uherské Hradiště.

UTĚKAL Petr - sportovec
* 17. 12. 1944 Zlín
Lehký atlet, sprinter. Závodil za Zlín, VŠ Praha, Duklu Praha a Spartu Praha. Mistr republiky 1968, účastník ME 1966, EHH 1967-9 a EHM 1971.

UTĚŠENÝ Slavomír - filolog
* 1. 11. 1925 Úsov
+ 22. 3. 1989 Praha
Studoval vsetínské gymnázium, FF UK Praha a UP Olomouc. Potom krátce učil na severní Moravě a v letech 1952-85 pracoval v dialektologickém oddělení Ústavu pro jazyk český ČSAV v Praze. Napsal Nářečí přechodného pásu česko-moravského.

UTÍNEK František - malíř
* 30. 5. 1926 Staré Město
Studoval SPŠ strojní v Chomutově a malbě se vzdělával soukromě u K. Sopka. Pracoval jako horník a revírník a od roku 1980 se věnoval malbě, od konce devadesátých let grafice. Nejčastějšími motivy jeho prací je krajina, důlní prostředí, květinová zátiší a žánrové výjevy.