A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R Ř S Š T Ť U Ú V W Z Ž

ILLÍK Rostislav - designér a grafik
* 21. 11. 1952 Opava
Absolvoval SUPŠ v Uherském Hradišti a VŠUP Praha, Katedru tvarování strojů a nástrojů v Zlíně (prof. Kovář). Na téže škole byl potom pedagogem, nyní je vedoucím katedry fotografie a grafického designu Baťovy univerzity ve Zlíně. V roce 1983 byl realizován jeho Informační systém studentských kolejí ve Zlíně a v roce 1986 získal Diplom za nejlepší výrobek MH - kotly OPOP ve Valašském Meziříčí, navrhl dřevěné stavby pro lesy České republiky, šest let se podílí na propagaci firmy Jelínek Vizovice a je spoluautorem expozice Muzea historie pálení slivovice na Valašsku ve Vizovickém zámku.

IMBERGEROVÁ - NEŠPOROVÁ Věra - malířka
* 3. 10. 1955 Valašské Meziříčí
V roce 1990 odešla do Německa, kde studovala obor malířství a výtvarné kultury. Tam se zúčastnila několika výstav, nyní žije a vystavuje ve Valašském Meziříčí.

IMLAUF Jindra - spisovatel
* 6. 2. 1881 Nové Město nad Metují
+ 25. 8. 1921 Nové Město nad Metují
Prozaik, který ve svých knihách Tesknica a Pod sedmi pečetěmi vzpomíná na Luhačovice. Byl ve své době také mimořádným zjevem v oblasti fotografie. Řadu let byl aktivním členem Klubu fotografů amatérů v Praze a pozoruhodná byla i jeho publicistická činnost v oboru fotografie. Celé čtvrtstoletí byl pilným přispěvatelem časopisu Fotografický obzor a je autorem několika samostatných příruček pojednávajících o fotografických technologiích.

IMRÝŠEK Gustav - spisovatel
* 5. 10. 1908 Bratřejov u Vizovic
+ 30. 8. 1989 Zlín
Absolvoval učitelský ústav v Příboře a doplňující studium v Praze. Byl lidovým vypravěčem, národopisným a muzejním pracovníkem, spoluzakladatelem muzea ve Vizovicích, kde se podílel na záchraně obrazů zámecké galerie. Je autorem žertovných vyprávěnek v nářečí z Vizovicka Čertoviny z Valašska.

IMRÝŠEK Ivo - historik
* 13. 11. 1933 Vizovice
Absolvoval gymnázium ve Zlíně a FF MU v Brně. Působil na PedF v Ostravě a v Okresním vlastivědném muzeu v Novém Jičíně, kde se podílel na tvorbě libret a scénářů výstav a expozic a na ediční činnosti muzea. Připravil k vydání Komenského spis Listové do nebe. Publikoval v časopisech Červený květ, Vlastivědný sborník okresu Nový Jičín (byl také členem redakční rady), Studia Comeniana et historica, Hlasy muzea a archivu ve Frenštátě pod Radhoštěm, Měsíčník města Příbora a ve sborníku Piaristé v Příboře. Zpracovává sbírku prvotisků a starých tisků v příborském muzeu.

IMRÝŠEK Jan - kulturní pracovník
* 3. 4. 1950 Vizovice
Absolvoval Strojní fakultu VUT v Brně a pracuje jako vedoucí konstrukce ve Zlíně. Od sedmdesátých let moderuje diskotéky a kulturní programy ve Vizovicích a ve Zlíně, spolupracuje s regionálním rozhlasovými stanicemi na tvorbě scénářů a moderování profilů hudebních osobností všech žánrů.

IMRÝŠEK Jan - výtvarník
* 12. 1. 1919 Bratřejov
+ 18. 5. 2000 Zlín
Působil jako učitel ve Starém Jičíně a ve Vizovicích. V roce 1948 vyzdobil kresbami Starojický sborníček.

INDRA Bohumír - historik
* 17. 10. 1912 Hněvotín
+ 31. 3. 2003 Opava
Po absolvování gymnázia v Hranicích na Moravě začal studovat historii, studia však přerušil a působil jako učitel. Studia dokončil po válce a působil jako archivář v Hranicích a v Opavě, kde byl i ředitelem a kde se zasloužil o rekonstrukci archivních fondů. Psal do odborných časopisů. V Našem Valašsku publikoval Luterské fary na Valašskomeziříčsku před Bílou horou, Malířské dílny a malíři ve městech severovýchodní Moravy a těšínského Slezska od 16. století do 80. let 17. století, Mikuláš Drabík a jeho vztahy k Valašskému Meziříčí a Otcovský přítel Komenského bratr Jan Lanecius a vztahy jeho rodiny k Valašsku.

INDRUCH Alois - lesnický odborník a publicista
* 26. 7. 1925 Kladeruby u Kelče
Své odborné zkušenosti publikuje v časopisech Lesnická práce a Myslivost. Vydal odbornou publikaci Výchova a přirozená obnova listnatých porostů a beletristické knihy Z fořtových vzpomínek a Fořtovo království, které bylo oceněno cenou roku Českého mysliveckého svazu. Žije ve Svatém Štěpáně (v Brumově Bylnici).

INDRUCH Igor - spisovatel a překladatel
* 27. 11. 1967 Valašské Meziříčí
Vystudoval gymnázium ve Valašském Meziříčí, studia Vysoké školy zemědělské v Praze v roce 1990 přerušil pobytem v Anglii a posléze je ukončil bez diplomu. Překládá z angličtiny a zabývá se počítačovou grafikou. Vydal prózu Děti mrtvol, zachycující obraz Valašska očima dorůstající mládeže způsobem velmi blízkým undergroundu a román Mozkodlab.

INDRUCH Igor - zemědělský odborník
* 12. 5. 1936 Ostrava - Zábřeh
+ 6. 5. 2005 Valašské Meziříčí
Studoval Střední zemědělskou školu v Rožnově, VŠ zemědělskou a lesnickou v Brně a angličtinu na Státní jazykové škole. Pracoval ve Výzkumné stanici travinářské v Rožnově a vyřešil šest výzkumných úkolů České akademie zemědělských věd. Od roku 1994 je členem Americké akademie věd stádu New York. Byl prvním starostou Sokola ve Valašském Meziříčí po roce 1989.

INDRUCH Julius - malíř a grafik
* 28. 6. 1900 Kopřivnice
+ 1966
Studoval soukromě u K. Wellnera, J. A. Frolky a J. Úprky. Byl učitelem kreslení v Jaroměři, maloval oleje a akvarely a přispíval dřevoryty do vlastivědného sborníku Pod Zvíčinou a vyzdobil jimi některé knihy. Člen Jednoty učitelů malířů v Praze.

INDRUCH Stanislav - sportovec
* 6. října 1899 Nový Jičín
+ 2. února 1974 Valašské Meziříčí
Sportovní gymnasta, závodník Sokola Valašské Meziříčí, účastník VII. OH 1920 v Antverpách (4. místo v soutěži družstev) a VIII. OH 1924 v Paříži, kde pro zranění soutěž nedokončil. V době nacistické okupace byl jako účastník sokolského odboje zatčen a vězněn až do konce války v Brně, v polské Wroclawi a v německém Zwikau.¨Po válce chtěl s přáteli obnovit provoz meziříčské tiskárny, ale ta byla znárodněna.

INDRUCHOVÁ - OATES Libora - teoretička umění
* 29. 4. 1965 Vsetín
Po středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí studovala Fakultu tělesné výchovy v Praze a potom postgraduálně literární vědu v anglickém Lancasteru. Pracuje na Katedře anglistiky a amerikanistiky Fakulty humanitních studií Univerzity Pardubice a na Katedře sociologie Fakulty sociologických studií Masarykovy univerzity Brno. Je editorkou a autorkou úvodu antologie feminismu Dívčí válka s ideologií patriarchátu (1998).

INGROVÁ - POSPÍŠILOVÁ Marie - sportovkyně
* 14. 12. 1944 Vlkoš u Kyjova
Lehká atletka. Závodila za Zlín. Čtyřikrát byla mistryní republiky a na EHH v roce 1966 získala bronzovou medaili v běhu na 800 m.

IRGL Marek - novinář
* 26. 8. 1965 Valašské Meziříčí
Po absolvování valašskomeziříčského gymnázia studoval na Filozofické fakultě UP Olomouc učitelství. Učil na základních a středních školách, krátce se profesionálně věnoval politice. Od roku 1993 je redaktorem a vydavatelem valašskomeziříčských novin Obelisk (do roku 1995 měsíčník, poté čtrnáctideník). Je autorem studie Humor v prózách Ivana Vyskočila.

IRGLOVÁ Markéta - zpěvačka
* 28. 2. 1988 Valašské Meziříčí
Ve třinácti se na Valašském špalíčku seznámila se zpěvákem skupiny The Frames Glenem Hansardem a v patnácti začala se skupinou koncertovat. Podílela se na vzniku alba The Swell Season. Do širšího povědomí se dostala díky hlavní roli v nízkorozpočtovém filmu Once. Film, k němuž napsali Hansard a Irglová hudbu, získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007 a píseň Falling Slowly cenu Asociace losangeleských filmových kritiků a Oscara za nejlepší filmovou píseň. V roce 2008 získala cenu Akademie populární hudby jako Objev roku.

IVÁN Ján - režisér
* 14. 8. 1924 Lišov
Původně výtvarný pedagog a potom režisér dokumentárních a kreslených filmů, který ve Zlíně působil od roku 1951. Natočil i dva středometrážní hrané filmy, u nichž použil dokumentární postupy.

IVANOV Miroslav (vl. jm. JOB Antonín) - spisovatel
* 10. 4. 1929 Josefov u Jaroměře
+ 23. 12. 1999 Praha
Literární historik a jeden z nejvýznamnějších českých autorů literatury faktu. Napsal mj. knihu Akce Tetřev o partyzánech v Beskydech, knihu A hořel i kámen..., pojednávající o tragédii na Ploštině, a knihu Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše.

IVANSKÝ Antonín - sochař
* 4. 7. 1910 Ostrava - Přívoz
+ 8. 1. 2000 Ostrava Poruba
Vystudoval Státní odbornou školu v Chrudimi a VŠUP v Praze u prof. Mařatky. Představitel normalizačního proudu po roce 1968 autor soch z hornického prostředí a soch partyzánů ve Frenštátě pod Radhoštěm a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

IVTODAGAS Valerio (vl. jm. ČERVEŇÁK Tibor) - malíř
* 27. 1. 1977 Hranice na Moravě
Autodidakt. Navštěvoval ateliéry M. Rutkovského a L. Vlodka, radil mu Z. Smejkal, krátce studoval obor malíř - restaurátor ve Valašském Meziříčí, kde se také učil u M. Tichánka na Sklářské škole. Převládá u něj malba a kresba, především portrétní a figurální. Vystavuje zejména v rámci kolektivních výstav Romů.