A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R Ř S Š T Ť U Ú V W Z Ž

CABLÍK Alois - sportovní pracovník
* 5. 6. 1881 Kvítkovice
+ 6. 4. 1956
Učitel a později i ředitel měšťanské školy v Uherském Hradišti. V roce 1905 obnovil sokolskou jednotu v Kunovicích a věnoval značné úsilí postavení sokolovny v obci, v letech 1932-52 byl starostou Sokola v Uherském Hradišti.

CABLÍK Jan - vodohospodář
* 16. 12. 1914 Kunovice u Uherského Hradiště
Vystudoval VŠT Dr. E. Beneše v Brně, kde také působil a specializoval se na vodní nádrže rybničního typu a na erozi půdy. Napsal asi 100 článků a 3 knihy.

CAHEL František - malíř a sochař
* 7. 11. 1938 Poteč
Absolvoval kurz propagačních pracovníků ve VŽKG Ostrava, kurz kreslení při OB Ostrava, SUPŠ ve Zlíně a Uherském Hradišti, obor propagační grafika a výtvarnictví u J. Kořínka, R. Kubíčka, J. Hanáčka, K. Hofmana, V. Hrocha a J. Jaška a FF UP Olomouc. Pracoval jako výtvarník v Okresním muzeu v Novém Jičíně a podílel se na jeho propagaci. Zabýval se také volnou tvorbou, ilustroval regionální publikace a zpracovával katalogy k výstavám, realizoval sochařské objekty na veřejných budovách v Novém Jičíně a v Šternberku. Je zastoupen ve sbírkách grafiky u nás i v zahraničí.

CALÁBEK Oldřich - lékař
* 14. 6. 1930 Trenčín (Slovensko)
V roce 1979 založil urologické oddělení jako samostatný obor v Baťové nemocnici a vychoval řadu specialistů v tomto oboru. Nositel Ceny města Zlína 1997.

CALABOVÁ Jitka - grafička
* 21. 2. 1977 Valašské Meziříčí
Absolvovala SUPŠ v Uherském Hradišti a Ateliér grafického designu na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně a v roce 1999 byla na stáži v Anglii na Winchester School of art. Žije ve Valašském Meziříčí, věnuje se malbě, kresbě, grafice a designu a vystavuje na kolektivních výstavách.

CALABOVÁ Zlata - výtvarnice
* 2. 11. 1952 Zlín
V letech 1968-72 studovala SUPŠ v Uherském Hradišti u prof. Jašky, Nikla a Dudeška. Od roku 1975 žije ve Valašském Meziříčí, kde pracovala v oblasti estetické a výtvarné výchovy a navrhovala hračky. Dnes maluje, tvoří koláže, malované objekty a šperky, které vystavuje na kolektivních i samostatných výstavách. Je členkou UVU ČR a skupiny ARKÁDA.

CÁPKOVÁ Ludmila - herečka
* 3. 10. 1926 Kroměříž
+ 14. 7. 2006 Kroměříž
Od založení divadelního souboru Závodního klubu Pal Magneton Kroměříž v roce 1953 hrála ve 32 činoherních inscenacích, v operetách Hanáckého orchestrálního sdružení, recitovala v Divadle poezie, zúčastňovala se úspěšně soutěží monologů, režírovala ochotnická představení, moderovala a organizovala. Spolupracovala také s profesionálním divadlem i s filmovými tvůrci. Byla nositelkou Zlatého odznaku J. K. Tyla a dalších ocenění.

CARDA Lukáš - sochař
* 23. 11. 1982 Uherské Hradiště
Studoval reprodukční kamenosochařství a restaurátorství u Z. Tománka a Jiřího Habarty na SUPŠ v Uherském Hradišti, ale pak přestoupil na tvarování plastických výrobků k V. Anderlemu.

CARDOVÁ Pavlína - designérka
* 25. 12. 1984 Uherské Hradiště
Studovala návrhářství a modelářství oděvů u P. Dosoudila, A. Štefunkové a M. Borošovského na SUPŠ v Uherském Hradišti.

CEDIDLA Josef - společenský pracovník
* 5. 5. 1903 Seninka
+ 20. 7. 1985 Seninka
Je autorem článků O čižbě a chytání ptáků u nás na Vsacku, O valašských pilách - jenoškách a Vodní mlýny na Vsacku.

CEDIDLOVÁ Ludmila - grafička
* 17. 1. 1944 Seninka
Absolvovala SUPŠ v Uherském Hradišti, obor propagační grafika, u prof. Jana Hanáčka a Františka Nikla a potom PedF UP Olomouc. Žije a vyučuje v Uherském Hradišti na SUPŠ grafiku.

CEJPKOVÁ - MINAŘÍKOVÁ Hana - keramička
* 14. 7. 1977 Mostiště
Studovala výtvarné zpracování keramiky u J. Vlacha a V. Groše na SUPŠ v Uherském Hradišti. Učí na ZUŠ ve Třebíči.

CEKL Jan - spisovatel
* 16. 5. 1894 Uherský Ostroh
+ 15. 2. 1962 Olomouc
Po maturitě na gymnáziu v Olomouci vystudoval práva a pracoval jako novinář. Od roku 1922 byl v Olomouci šéfredaktorem Moravského deníku a od roku 1947 Volného slova. Byl také redaktorem jubilejních almanachů SGO. Publikoval básně, dramata a romány a je autorem knihy Kraj, jímž táhla válka. Publikoval pod pseudonymem V. Příval.

CEKOTA Antonín - publicista
* 13. 1. 1899 Napajedla
+ 17. 10. 1995 (Kanada)
Byl redaktorem, vedoucím časopiseckého vydavatelství firmy Baťa ve Zlíně a později působil u této firmy v Kanadě. Vydal Boj o domov, Baťa, život a práce, Do nové práce, Průmyslové podnikání a člověk, Úvahy a projevy Tomáše Bati, Zlín, město životní aktivity, Lidé a noviny a Geniální podnikatel Tomáš Baťa.

CEKOTA Petr - publicista
* 15. 3. 1975 Zlín
Absolvent oboru teorie a dějin literatury a dramatických umění na UP Olomouc. Pracoval jako recenzent kulturních časopisů, učitel na divadelní škole, překladatel a lektor v nakladatelství, spolupracoval s rozhlasem a televizí. Byl redaktorem Radio Vativano v Římě, spolupracuje s internetovým magazínem Christnet.cz, od roku 2009 je předsedou Moravsko-slezské křesťanské akademie a redaktorem Dialogu Evropa XXI. Napsal knihu o křesťanské poezii Noci bez moci.

CEKOTA Vojtěch - archivář
* 5. 11. 1930 Zlín
V letech 1963-1992 byl ředitelem Okresního archivu v Přerově. Je autorem článků a zpráv do regionálního tisku a autorem regionálních publikací, např. Přehled pramenů k dějinám školství na Moravě v okresních archivech a Sborník k dějinám moravského školství.

CEKOTA Vojtěch - publicista
* 5. 3. 1959 Zlín
Zlínský redaktor a dopisovatel regionálních i celostátních novin, v nichž uveřejnil stovky článků o ekonomii a kultuře z oblasti Zlínska.

CENDELÍN Dušan - keramik
* 30. 8. 1945 Stanoviště u Velké Bíteše
Autodidakt působící ve Vizovicích, který se snaží navazovat na tradiční hrnčířství a lety ověřené tvary rozvíjí vlastní nápady. Vystavuje na samostatných i kolektivních výstavách. Spolupracovník časopisu Podřevnicko.

CENDELÍNOVÁ Naděžda - výtvarnice
* 15. 12. 1945 Vizovice
Absolventka uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti vystavující svou užitou i volnou keramiku s figurálními a přírodními náměty na společných výstavách s manželem Dušanem.

CEPEK Alois - lidový vypravěč
* 17. 2. 1904 Jasenka
+ 21. 4. 1979 Vsetín
Studoval na učitelských ústavech v Kroměříži a Valašském Meziříčí a učil na Valašsku. Zakládající člen Michálkovy cimbálové muziky a souboru Vsacan ve Vsetíně, s nímž vystupoval po celý život jako zpěvák a lidový vypravěč. Vyprávěl ve valašském nářečí a byl považován za nejlepšího valašského vypravěče. Věnoval se i divadlu, zpěvu a knihovnictví V souboru Vsacan působil do roku 1953 a v roce 1954 se připojil k nově vzniklému souboru Kyčera. Měl i samostatná vystoupení. Se svými vypravěčskými pásmy působil v rozhlase i televizi, některá vyprávění byla zachycena a vydána knižně nebo časopisecky.

CERRONI Jan Petr - historik
* 15. 5. 1753 Uherské Hradiště
+ 3. 9. 1826 Brno
Studoval filozofii v Olomouci a práva ve Vídni. Historik, archivář a sběratel rukopisů, který byl inspektorem klášterních archivů a zpracoval dějiny Uherského Hradiště. V roce 1813 vydal Slovník moravských spisovatelů. Jeho pozůstalost činila přes 100 svazků knih, listiny, korespondenci s významnými osobnostmi a numismatickou sbírku.

CETECHOVSKÝ František (vl. jm. ZEMAN) - pedagog
* 15. 10. 1881 Cetechovice
+ 13. 8. 1957 Brno
První ředitel pražské poštovní spořitelny, později profesor finanční vědy a statistiky na VUT Brno a národohospodářský spisovatel, publikující v odborném i literárním tisku pod pseudonymy František Cetechovský, Fr. Antaz, F. Z. C., fzc a F. Z. Cetechovský

CETKOVSKÝ Jan - společenský pracovník
* 22. 11. 1934 Uherské Hradiště
Synovec kněze a grafika A. Hrabala, který tudoval gymnázium v rodišti a VUT v Brně. Pracoval v Kroměříži, ve Zlíně, v Brně a v Olomouci. Od roku 1990 podnikal. nejprve v cestovním ruchu a od roku 1994 v kultuře. V roce 1974 založil olomouckou pobočku KPVU, v roce 1994 Agenturu Rytíři ze Sovince, zpracovával katalogy výstav, pěstoval skalničky, kaktusy, sbíral ex libris, založil Hanácký dýmkařský klub, je tajemníkem Asociace dýmkařských klubů ČR, členem Československé napoleonské společnosti a České společnosti Sherlocka Holmese. Poblikoval v klubech Orchis a Astrophytum, psal do periodik AZET a Živa, do časopisu Knižní značka, do měsíčníku Kdy-kde-co v Olomouci a do občasníku Kalumet.

CIBULCOVÁ Šárka - výtvarnice
* 10. 2. 1985 Valašské Meziříčí
Ze Střední odborné školy sklářské v rodišti přestoupila na SUPŠ v Uherském Hradišti, kde studovala užitou a dekorativní malbu v propagaci a architektuře u M. Maliny, potom studovala klasickou anomovanou tvorbu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a nyní studuje kresbu u prof. Halberštáta na Fakultě umění Ostravské univerzity.

CIDLÍK Tomáš - řezbář
* 1954 Frýdek - Místek
Řezbář ze Sviadnova u Frýdku Místku, který v roce 2006 zhotovil moderní sochu Radegasta před bránu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V mládí byl členek hudební skupiny Slza, potom učil na odborném učilišti a vyřezávat začal až v době nemoci. Účastní se řezbářských sympozií a venkovních akcí a pořádá tzv. Datlování v Pstruží.

CIELECKÁ Libuše - výtvarnice
* 15. 11. 1969 Zlín
Studovala modelářství a návrhářství obuvi u B. Polišenského a M. Habartové na SUPŠ v Uherském Hradišti. V oboru reklamní činnosti pracuje ve svobodném povolání ve Zlíně Malenovicích.

CIGÁN Alois - účastník odboje
* 1908 Vřesina u Hlučína
+ říjen 1964 Štramberk
Po obsazení Sudet se přestěhoval do Štramberka a v roce 1941 dostal rozkaz k nástupu do německé armády. S ní se dostal v roce 1942 na východní frontu. Kterou koncem roku 1943 přeběhl, ale byl až do roku 1945 internován a dostal malárii. Potom byl zařazen k 3. čs. brigádě a bojoval s ní na Slovensku a na Moravě. Po válce byl demobilizován a žil ve Štramberku, kde zemřel na následky malárie.

CIGÁNEK Martin - řezbář
* 28. 5. 1986 Zlín
Navštěvoval ZUŠ Valašské Klobouky, studoval řezbářskou SOŠ v Luhačovicích a sochařství u R. Hankeho na Zlínské vyšší odborné škole umění. Žije a pracuje v Poteči a ve své tvorbě se věnuje plastice i skulptuře, reliéfu i volné soše ve dřevě. Je autorem plastik Marie Hostýnské v kostele ve Valašských Kloboukách a sv. Floriána v italském San Florianu, interiérů kaple sv. Václava v Poteči a v charitě sv. Anežky v Otrokovicích, interiérové řezbářské výzdoby kaple v Nevšové, ale i totemu Valašská pomsta indiánům na Pulčíně a dalších prací.

CIGÁNOVÁ Kateřina - sochařka
* 21. 4. 1929 Vsetín
Vystudovala VŠUP v Praze u prof. Kaplického.

CIGLER Václav - sklářský výtvarník
* 21. 4. 1929 Vsetín
Vystudoval gymnázium ve Vsetíně, sklářskou průmyslovou školu v Novém Boru a VŠUP v Praze u prof. Kaplického. V letech 1965-79 byl vedoucím ateliéru Sklo na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a podstatným způsobem ovlivnil vývoj a charakter českého a slovenského skla. Na jeho šperky z bílého nebo zlaceného kovu a skla i barevnou plastiku navazuje současná generace šperkařů v zahraničí.

CIGNA Karel - sbormistr
* 27. 11. 1819 Kojetín
+ 20. 3. 1880 Kroměříž
Po studiích v Kroměříži byl do roku 1842 učitelem a varhaníkem v Hradisku u Kroměříže. Pak studoval vídeňskou konzervatoř a v roce 1847 se vrátil do Kojetína, kde založil zpěvácký Spolek Jaroslav. Od roku 1866 působil v Kroměříži jako sbormistr Moravana, ředitel kůru u Sv. Mořice a učitel zpěvu Concordie. Psal drobné chrámové skladby.

CIGOŠ František - účastník odboje
* 23. 9. 1911 Polešovice
+ 3. 12. 1994 Rawdon (Kanada)
V době 2. světové války člen Obrany národa, pilot 311. československé bombardovací perutě RAF, který byl v únoru 1942 sestřelen a do konce války v německém zajetí.

CIKHARD Karel - účastník odboje
* 26. 11. 1913 Vídeň
+ 26. 5. 1996
Byl délesloužícím v Bratislavě a po rozpuštění čs. armády byl zařazen k vládnímu vojsku. V červnu 1944 byli přemístěni do severní Itálie, kde navázali kontakt s partyzány, přeběhli k nim a bojovali v jejich řadách. Potom přešli do Francie, kde byl Cikherd v říjnu zařazen k čs. samostatné brigádě a zúčastnil se obléhání Dunkerque. Po válce žil a pracoval ve Valašském Meziříčí.

CÍLEČEK Jan - sochař
* 27. 2. 1976 Uherské Hradiště
Byl knihkupcem a potom studoval reprodukční kamenosochařství a restaurátorství u Z. Tománka a Jiřího Habarty na SUPŠ v Uherském Hradišti a ateliér sochařství K. Nepraše a J. Koblasy na AVU Praha. Od roku 2002 pracuje ve filmovém ateliéru a zabývá se volnou sochařskou tvorbou.

CÍLEK Roman - spisovatel
* 4. 3. 1937 České Budějovice
Pracoval jako redaktor a šéfredaktor. Je místopředsedou Klubu autorů literatury faktu a Uměleckého svazu autorů detektivní a dobrodružné literatury, autorem detektivních románů, kriminálních románů a literatury faktu. V knize Smrt na prahu života zpracoval tragédii obce Prlov a jejích občanů na sklonku II. světové války.

CIMALA Rudolf - fotograf
* 13. 4. 1912 Valašské Meziříčí
+ 21. 8. 1980 Valašské Meziříčí
Fotografoval už od mládí a jeho snímky byly vysoce ceněny vydavatelstvími pohlednic. Nejčastěji fotografoval přírodní krásy Beskyd, vydal přes dvacet pohlednic Valašského Meziříčí, z toho třináct barevných. Jeho záběry jsou v celé řadě turistických prospektů a kalendářů. Aktivně se věnoval také lyžování a byl před a po 2. světové válce předsedou KČT ve Valašském Meziříčí. Již před válkou patřil i k propagátorům jachtingu na Moravě a provozoval ho na přehradě Bystřička.

CIMBÁLNÍK Marek - grafik
* 13. 9. 1976 Uherské Hradiště
Studoval propagační grafiku a výtvarnictví u J. Hanáčka na SUPŠ v Uherském Hradišti a ateliér grafického designu a vizuální komunikace Z. Zieglera na VŠUP Praha. Žije v Praze a zabývá se grafickouúpravou knih a katalogů, v roce 2007 byl artdirektorem nového designu televize ČT24.

CIMBÁLNÍK Miloš - herec
* 26. 11. 1906 Letovice
+ 17. 10. 1980 Brno
Původem strojní zámečník, který byl profesionálním hercem v Beskydském divadle Nový Jičín a Slováckém divadle Uherské Hradiště. Po roce 1948 působil v Čs. rozhlase Brno.

CINEK František - kněz
* 20. 7. 1888 Stichovice, okr. Prostějov
+ 3. 9. 1966 Brno
Kněžský seminář navštěvoval v Kroměříži a bohosloví studoval v Olomouci. V letech 1921-50 působil na bohoslovecké fakultě UP Olomouc. Protektor Stojanovy literární jednoty bohoslovců, historiograf Velehradu, životopisec Stojanův, autor historických knih, stálý spolupracovník Našince a místopředseda VSMO. Napsal Arcibiskup dr. Antonín Cyril Stojan, K nábožen.otázce v prvních letech naší samostatnosti a K národ. probuzení mor. dorostu kněžského 1778-1870.

CIPRYSOVÁ Kateřina - keramička
* 20. 9. 1976 Valtice
Studovala výtvarné zpracování grafiky u J. Vlacha a V. Groše na SUPŠ v Uherském Hradišti. Učí výtvarné zpracování keramiky a porcelánu na Střední průmyslové a umělecké škole (SPUŠ) v Hodoníně. Zabývá se také užitou i volnou keramickou tvorbou.

CIRILLI - ZÁLEŠÁKOVÁ Věra - designérka
* 25. 5. 1952 Uherské Hradiště
Pracovala jako šička a potom vystudovala modelářství a návrhářství obuvi u J. Dudeška na SUPŠ v rodišti. Do roku 1990 pracovala jako návrhářka obuvi v podniku Svit, od roku 1997 je vedoucí dílny rámování a paspartování.

CIVÍNOVÁ Růžena - hudebnice
* 9. 2. 1899 Kamýk nad Vltavou
+ 14. 12. 1981 Vsetín
Po středoškolském studiu složila státní zkoušku a učila na hudební škole. Byla žačkou V. Talicha, K. Hoffmeistera, J. Křičky a J. B. Foerstra na mistrovské škole V. Štěpána. Sedmnáct let žila ve Valašském Meziříčí, kde byla spoluzakladatelkou Hudebních střed, na nichž i často hrála. Propagovala hudební umění a byla hudební referentkou Lidových novin, Novin zpod Radhoště a Lubiny.

CMÍRAL Jan - herec
* 13. 7. 1924 Praha
Herec, který v letech 1949-53 hrál v Divadle pracujících Gottwaldov (Zlín) a v letech 1956-85 ztvárnil asi padesát filmových rolí. Byl ředitelem Státního divadelního studia a vedoucím hereckého oddělení Filmového studia Barrandov.

CMOL Josef - malíř
* 08. 10. 1910
+ 17. 09. 2003
Autodidakt, původně malíř pokojů, který později začal malovat i obrazy. Žil v obci Dolní Němčí a stal se jejím malířem.

CMUNT Edvard - lékař
* 2. 8. 1878 Kozárovice
+ 21. 5. 1967 Praha
Po maturitě na gymnáziu v Písku vystudoval medicínu na UK v Praze a nastoupil jako vojenský lékař v posádkové nemocnici ve Vídni a prodělal několik kursů na vojensko-lékařské škole. Koncem roku 1904 pro nemoc odešel z armády a pracoval v Rychnově nad Kněžnou odkud v roce 1907 odešel do Luhačovic, kde jako řídící lékař vodoléčebného ústavu a slatinných lázní působil do roku 1935. Pak odešel do Prahy na UK. Již za středoškolských studií byl literárně činný a i později publikoval v tisku. Činný byl též v Jednotě českých lékařů a ve Sdružení českých lázeňských lékařů. V roce 1912 byl spoluredaktorem Sborníku luhačovického.

COCHLAR Otakar účastník odboje
* 24. 12. 1909 Valašské Meziříčí
+ 27. 5. 1943 Vratislav (Polsko)
Učitel 2. obecné školy chlapecké ve Vsetíně Dolním městě, který se v době okupace zapojil do činnosti obrany národa, byl zatčen a popraven.

COL Rudolf - katolický teolog
* 29. 10. 1902 Vsetín
+ 21. 8. 1964 Olomouc
Po studiích na gymnáziu v Kroměříži a bohosloví v Olomouci byl v roce 1927 vysvěcen na kněze a působil jako středoškolský profesor, od roku 1936 pak jako docent a profesor teologické fakulty v Olomouci. Vydal řadu závažných prací z biblistiky: Symbolické úkony proroka Oseáše, Biblická herreneutika a Biblická inspirace. Překládal z řečtiny a arabštiny, jeho nejvýznamnějším překladem je však moderní překlad Nového zákona (1961, 1970). Od roku 1937 byl členem Družiny literární a umělecké.

CÓNOVÁ (BÍLOHRADOVÁ) Anna - herečka
* 10. 1. 1954 Ostrožská Nová Ves
Absolventka brněnské JAMU, která od roku 1990 hrála v činohře Divadla Oldřicha Stibora (dnes Moravské divadlo Olomouc) a nyní hraje v Národním divadle Moravskoslezském Ostrava. Hostuje i v Divadelní společnosti Petra Bezruče, vystupuje v rozhlase a v televizi.

CORBUSIER Le Eduard (vl. jm. JEANNERET) - architekt
* 6. 10. 1887 La Chauer-de Fonds (Švýcarsko)
+ 27. 8. 1965 Cal Martin u Nizzy (Francie)
Hledal typ moderního bydlení a příznivé optické působení svých staveb s doplňkem přírodní zeleně. Ovlivnil urbanistickou koncepci Zlína, vypracoval územní plán Podřevnicka (nerealizováno), návrh typové prodejny fy Baťa a pavilónu této firmy na světové výstavě v Paříži 1937.

CORVINUS Jan František - kronikář
* 1653
+ 28. 9. 1724 Uherské Hradiště
Lékař, kronikář a historik, primátor Uherského Hradiště. Pocházel asi z evangelické rodiny ze Starče u Třebíče a v roce 1684 přišel do Uherského Hradiště jako zemský fyzik pro kraj hradišťský a byl zde členem městské rady i primátorem města. Jeho paměti, psané většinou česky, jsou ve sbírce Cerroniho pod názvem Joannis Francisci Corvini Anales Hradistiensis. Obsahují všechna městská privilegia do roku 1634 a popis událostí pořízený v letech 1711-24.

COUFAL František - pedagog
* 29. 3. 1853 Víska u Chudobína
+ 17. 4. 1927 Olomouc
Profesor, který učil český jazyk v Přerově, v Kroměříži (1885-9) a na Slovanském gymnáziu v Olomouci.

COUFAL Jan - kněz
* 21. 1. 1877 Moravská Loděnice
+ 5. 5. 1945 Kroměříž
V letech 1904-1918 byl kaplanem v Krnově, potom farářem v Krasově u Krnova a odtud byl v roce 1928 povolán do Litovle. Má velké zásluhy o restauraci vnější i vnitřní úpravy zdejšího farního chrámu. V roce 1935 byl jmenován arcibiskupským radou a v roce 1939 čestným kanovníkem kroměřížským.

COUFAL Tomáš - grafik a ilustrátor
* 22. 9. 1964 Hranice na Moravě
Absolvoval VŠUP v Praze u prof. Šalamouna, u něhož pak pracoval jako asistent. Absolvoval studijní pobyty v Itálii, Německu a Belgii. Pracuje jako grafik pro časopis ANO.

COUFAL Zdeněk - architekt
* 12. 5. 1931 Holešov
Do roku 1991 byl vedoucím architektonické skupiny oboru bydlení ve Stavoprojektu Olomouc, nyní tam má vlastní architektonický ateliér. Postgraduálně vystudoval i obor územního plánování. Mezi jeho projekty patří i adaptace interiéru rekreačního střediska Čarták v Hutisku, laboratoře a dílny na UP Olomouc a přerovská spořitelna, zúčastnil se i soutěže na divadlo v Pardubicích.

COUFALÍK Jan - muzejní pracovník
* 13. 7. 1913
+ 16. 1. 1992
Pracoval jako konzervátor státní ochrany životního prostředí okresu Kroměříž a publikoval řadu odborných prací.

CRHÁK František - architekt a designér
* 28. 10. 1926 Stříbrnice u Boršic u Kyjovic
Vystudoval VUT Brno u profesora Makovského. Žil ve Zlíně a zpracovával design pro různé podniky, vystavoval, učíl na SUPŠ v Uherském Hradišti a na VŠUP Praha, katedra designu Zlín. Je autorem designu letadel Z-42 a Z-43.

CRLA David - designér
* 28. 9. 1979 Uherské Hradiště
Studoval průmyslový design u M. Klímy a V. Anderleho na SUPŠ v Uherském Hradišti a Ateliér produktového designu Fakulty výtvarných umění na VUT Brno a zabývá se designem průmyslových výrobků a porcelánu.

CRLA František - sochař
* 1. 12. 1920 Vésky
+ 3. 6. 2001 Uherské Hradiště
Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy Praha u profesorů K. Lidického a C. Boudy a Školu umění ve Zlíně u profesorů J. Kavana a A. Sopra. Žil a pracoval v rodné obci.

CUBECA Karel (vl. jm. KOSTKA) - spisovatel
* 1960 Vsetín
Vystudoval na univerzitě pedagogiku na UP v Olomouci a učil na SPŠ elektrotechnické ve Vsetíně, kde v roce 1993 založil soukromou střední školu Kostka. Dodnes také učí rekreologii na odborných stážích, pořádaných od New Yorku přes Barcelonu, Monako, Nice až po Athény. Je autorem knih Prokletí zlatokopů, Zlato Afriky, Zlatá skrýš, Tajemství skrytého kláštera a A bůh mlčel, od roku 1985 je také úspěšným malířem.

CUNDRLA František - malíř
* 25. 11. 1943 Strážnice
Studoval propagační grafiku a výtvarnictví a dekorativní a užitou malbu v architektuře a propagaci na SUPŠ v Uherském Hradišti a potom malířský ateliér F. Jirouška a K. Součka na AVU Praha. Učil v letech 1974-81 na SUPŠ v Uherském Hradišti a od roku působil 1981 na ČVUT Praha, od roku 1987 jako docent v Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury. Inspiračním zdrojem jako tvorby malířské je krajina kolem Strážnice, ale jeho ranná tvorba je ovlivněna pobyty ve Francii a Řecku.

CUPÁK Josef - sochař
* 14. 7. 1933 Horní Suchá
Vyučil se mechanikem a potom studoval tvarování strojů a nástrojů na SUPŠ v Uherském Hradišti a Katedru tvarování strojů a nástrojů na VŠUP Praha. Jako průmyslový designér prošel několika podniky. Spolupracoval na tvaru ortopedických pomůcek, navrhoval nábytek a bytové doplňky, spolupracoval s architekty na interiérech i exteriérech i s uměleckým kovářem na mřížích pro kostely. Učil na ZUŠ v Chebu.

CUPÁK Pavel - sochař
* 25. 6. 1965 Plzeň
Studoval tvarování strojů a nástrojů u M. Klímy na SUPŠ v Uherském Hradišti. Působil jako výtvarník Chebského muzea, rekvizitář a jevištní technik Západočeského divadla v Chebu, učil tam na ZUŠ a nyní tam soukromě podniká a zabývá se volnou sochařskou tvorbou, fotografováním, ilustrováním, projektováním interiérů a počítačovou animaci.

CVEK Dušan - básník
* 8. 6. 1926 Brno
Vyrůstal v Brně, Kroměříži a Holešově, po absolvování lékařské fakulty brněnské univerzity působil jako krajský lékař ve Zlíně a zástupce ředitele plicní léčebny ve Valašském Meziříčí. Byl také lékařem ve Smokovi a nakonec v Krnově, kde dodnes žije. Napsal sbírky Zrána, Tekutý vzduch, Pravděpodobnosti, Jediné místo, Cestou stromů, Milosrdná zem a Krajina v přízemí. Vedle toho se také věnoval šachu, v němž získal v roce 1955 mistrovskou třídu.

CVRČEK Radim - režisér
* 30. 11. 1931 Zvírotice u Sedlčan
+ 29. 4. 2004 Zlín
2004 Režisér, scénárista a herec, který pracoval ve zlínském studiu. Natočil řadu filmů pro děti (např. Mezi námi kluky, Za humny je drak a Strašidla z vikýře) a v sedmdesátých letech se věnoval tvorbě televizních seriálů.

CZEIKE Max - architekt
* 12. 12. 1879 Nový Jičín
+ 1945 Maribor (Slovinsko)
Pocházel z tkalcovské rodiny, vystudoval architekturu a působil hlavně v Mariboru. Přítel architekta Plečnika.