Autoři hesel:
Soňa Bosáková, Mgr. Jiří Demel, Josef Fabián, Jan Goláň, Mgr. Hana Jabůrková, PhDr. Kateřina Janásová, Vladislav Jurčák, JUDr. Václav Karafiát, PhDr. Libor Knězek CSc., Anna Kojanová, Mgr. Pavel Kotrla, Emílie Malíková, Alena Malá, Mgr. Zbyšek Malý, Libuše Pavlicová, Zdeněk Poruba, Mgr. Břetislav Rokyta, František Sába, Bc. Rudolf Seifert, Hana Ševčíková, Mojmír Trávníček, Mgr. Eva Urbachová, Vanda Vrlová, Leszek Wojaczek, Ing. Jan Zetěk V roce 1998 jsme vydali Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska, v němž jsme shromáždili přes 1.400 hesel několik desetiletí neevidovaných údajů, a v roce 2000 jeho doplněnou a rozšířenou verzi Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska – 2000, v němž těchto hesel bylo již víc než 2.2000. V obou případech nám však již v průběhu tisku přicházely další údaje, které jsme již z technických důvodů do knih zahrnout nemohli, a přicházely i po jejich vydání.

Pochopil jsem, že odevzdáním do tiskárny je práce autorského kolektivu uzavřena, ale že život jde dál. A ať děláme co děláme, vždycky nakonec vydáme knihu, která za životem poněkud zaostává. Nechtěli jsme se s tím smířit, uvažovali jsme co s tím a napadlo nás, že nejlepší možností je internet, který jako by pro tyto záležitosti byl stvořen. Na jeho stránkách je možno provádět aktualizace neustále, takže slovník na nich uvedený zůstává stále živou prací, za životem jen trochu pokulhávající.

Potom jsem ještě začal psát do zlínské mutace MF DNES kalendária a medailónky a k tomu mi jen Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska nestačil. Dal jsem dohromady další slovník, v němž byla shromážděna hesla o osobnostech z nevalašské části Zlínského kraje a nazval jsem ho poněkud nepřesně Slovník osobností Zlínska. Vznikal vlastně za pochodu a pouze za pomoci příležitostných spolupracovníků a paní Hany Ševčíkové z Olomouce, která mi při jeho tvorbě pomáhá usilovně. Přesto se nám toho povedlo dát dohromady tolik, že vznikl zatím nejúplnější přehled osobností Zlínského kraje a i ten jsme dali na internet.

No a potom jsem přišel na to, že se u některých osobností nedá tak docela přesně určit, do kterého slovníku vlastně patří a že by bylo lepší z těch dvou slovníků udělat slovník jeden. Nazval jsem ho Slovník osobností východní Moravy a vy si teď čtete jeho úvod. Když ho dočtete a podíváte se na vlastní hesla, zjistíte možná, že tam některá podle vás schází, jiná jsou neúplná a v některých jsou chyby. Ale na internetu to tak strašné není, když mi pomůžete, můžeme to napravit, když mi napíšete nebo zavoláte na adresu uvedenou v kontaktech.

Děkujeme Vám.

Josef Fabián

přejít na slovník >>